You Tube
Kiedy twoja firma się rozwija i dochodzisz do momentu uruchomienia sklepów firmowych oddalonych od siedziby, wchodzisz w bardzo ciekawy etap jej rozwoju. Otóż każdy sklep firmowy, chociaż jest częścią tej samej firmy, działa jako osobna jednostka i z tego powodu musi być samowystarczalny.
Ale czym jest taka autonomia i dlaczego jest to takie ważne? Musisz pamiętać o tym, że sklep firmowy jest najważniejszym elementem wizerunku i marketingu oraz jest też miejscem kontaktu twojej firmy z klientem i wymiany twoich produktów na pieniądze. A zatem to kluczowe miejsce z punktu widzenia źródła powstawania wartości firmy.
Jakie atrybuty powinien posiadać dobry sklep firmowy?
Jednym z najważniejszych elementów jest zbiór zasad. Jesteś właścicielem lub managerem więc musisz zaopatrzyć swoje sklepy w komplety zestaw zasad, procedur i informacji. Zestaw musi zawierać niezbędne kontakty w razie awarii lub kontroli urzędowych i reklamacji, powinien również zawierać spis procedur dotyczących utrzymania czystości, odpowiedzialności czy zamawiania towarów, surowców czy opakowań jak również zasady związane z obsługą kasową, przekazywaniem gotówki czy anulowaniem paragonów itp. Informacje muszą być dopasowane do danego punktu, z uwzględnieniem typu lokalu i rodzajów oferowanych produktów.
Kolejnym elementem jest ustalenie hierarchii zależności w punkcie. Musisz ustalić lidera zespołu który weźmie na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie większości powtarzalnych problemów, ustalanie grafików czy czystość w lokalu. Klient wchodząc do twojego sklepu ocenia twoją firmę i takie czynniki jak czystość, zapach czy nienaganna ekspozycja determinują go do lepszej czy gorszej oceny.
Kolejnym istotnym czynnikiem o jakim musisz pamiętać jest szkolenie pracowników. Każdy pracownik sprzedaży, zanim przystąpi do swoich obowiązków musi zostać przeszkolony w zakresie zasad jakie panują w firmie i zrozumieć wartości jakimi kieruje się firma. Następnym etapem, rozszerzającym ten temat i istotnym z punktu widzenia sukcesu sprzedażowego jest gruntowne szkolenie pracowników z prawidłowej i optymalnej obsługi klienta.
Sprzedawca jest twoim bezpośrednim przedstawicielem i w 100% reprezentuje twoją firmę przed klientami. Dobre, pozytywne nastawienie, cierpliwość, wiedza na temat produktów, miła aparycja, empatia to kluczowe cechy, wyróżniające dobrego sprzedawcę. Do tego należy dołożyć pełne zaangażowanie i motywację do zwiększania sprzedaży, ponieważ pomijając sposób obsługi, sprzedawca jest w stanie sprzedać więcej tej samej ilości klientów, jeśli ma na to ochotę. Ale motywacja u sprzedawców nie bierze się znikąd, więc pamiętaj o tym aby odpowiednio wynagrodzić pracę i zbudować prosty system motywacyjny, uzależniony od wielkości sprzedaży.
Ekspozycja towaru w puncie sprzedaży to sztuka. Musisz samemu posiąść zdolność prawidłowej ekspozycji aby wprowadzać i utrzymywać jej wysoki poziom. Klient musi zobaczyć pięknie ułożone chleby, ciastka, kanapki czy ciasta. Towar musi być poukładany w odpowiedni sposób i w odpowiednim kierunku, do klienta. Wyroby wymagają informacji z nazwą, ceną, krótki opis i muszą być świeże.
Punkt sprzedaży oprócz oczywistej funkcji, czyli sprzedaży produktów służy jeszcze do czegoś więcej. TO wizytówka twojej firmy i musisz go zorganizować w taki sposób aby stworzyć wyjątkową atmosferę miejsca. Nowoczesna piekarnia/cukiernia/kawiarnia to miejsce które niesie pewnie przesłanie, gdzie klient po wejściu zobaczy wszystko to, dlaczego powinien wybrać twoją firmę. Starsze firmy często przegrywają konkurencję z tymi nowymi, nie dbają o szczegóły, panuje brak zasad, brak codziennej opieki czy dobrej ekspozycji. Sklep i jego wygląd to część marketingu firmy i takie bezpośrednie działania przekładają się wprost na wyższe oceny większą sprzedaż oraz pomagają w budowie solidnej marki dlatego bezczynność w tej materii jest podstawowym grzechem właścicieli piekarni i cukierni.
Aromamarketing to szczególnie istotny w naszej branży rodzaj marketingu. Sieci handlowe potrafią rozpylać w sklepie aromat świeżo wypieczonego chleba, aby pod wpływem bodźca zapachowego , który wzmacnia uczucie głodu klienci dokonywali większych zakupów. Aromamarketing jest częścią neuromarketingu i w świetle dostępnej aktualnie wiedzy, konsument nie może zignorować zapachu, więc jest to bodziec mimowolnie odbierany i przetwarzany przez mózg. Dlatego należy pamiętać o tym, aby po wejściu dało się odczuć przyjemne zapachy – pieczywo, świeża kawa, świeże kanapki czy maślany zapach croissantów.
Kiedy zadbałeś już o wszystkie elementy układanki, zatrudniasz miłych, dobrze ubranych, zmotywowanych pracowników, klienci wracają i chwalą twoje produkty tak osobiście jak i w internecie, to czeka cię najtrudniejszy etap. Zanim przejdziesz do budowy następnych elementów twojej firmy – nowa kawiarnia, następny dział produkcji, inwestycje, itd., musisz zabetonować tak ciężko budowany system wartości i standardów. Zatrudnij lub wyłoń spośród pracowników kompetentną osobę, zdolną do zarządzania siecią sklepów. Pamiętaj że każdy sklep to osobna jednostka i wymaga indywidualnego traktowania. Pracownicy w każdym momencie muszą czuć się zaopiekowani i nie można ich alienować. Organizuj częste spotkania integracyjne i zebrania, aby wszyscy pracownicy czuli się jednakowo, zarówno ci z centrali jak i co z oddalonych miejsc.
Prawidłowe zarządzanie sklepami i kawiarniami jest niezbędne aby osiągnąć sukces rynkowy w dzisiejszych czasach. Pamiętajmy że sprzedaż do sklepów zewnętrznych się kończy, tak samo jak i spada ilość niezależnych sklepów, wypieranych przez sieci handlowe. Piekarnie i cukiernie przyszłości będą opierać się na swojej marce oraz własnej sieci sklepów i kawiarni. Powoli w naszej branży rozwija się też sprzedaż bezpośrednia z dostawą do domu co również daje pewnie możliwości dla klientów oczekujących wygody, ale jest to temat na osobny artykuł.
Masz pytania? Zadzwoń
Aktualności
Sprawdź co u nas
Na wszystkie zapytania odpowiadamy w ciągu 24h!
Help4Bakery
Formularz
kontaktowy
Prasa branżowa
Zobacz rozmowę z Help4Bakery opublikowany w prasie branżowej.
Informacje
Dowiedz się więcej
Oferta
Zobacz czym się zajmujemy
Help4Bakery
Kontakt